پایگاه خبری تحلیلی هزارماسوله01:01 - 1392/04/18

محمد مرسی کجاست؟

 ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره نوشت، احمد المسلمانی، مشاور رسانه‌ای عدلی منصور، رئیس‌جمهور جدید مصر در گفت‌وگو با شبکه خبری العربیه اعلام کرد، ترس از اینکه تجربه‌ای که در الجزایر اتفاق افتاد در مصر هم اتفاق بیفتد، امری بی‌اساس است.

وی همچنین اعلام کرد: همه امور در مصر به سمت تشکیل دولتی برای اداره بحران پیش می‌رود.

المسلمانی در ادامه اعلام کرد که بیانیه قانون اساسی فردا یا پس فردا صادر خواهد شد.

مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور موقت مصر همچنین اعلام کرد: احتمالا وزارت اطلاع‌رسانی و وزارتخانه‌های دیگر نیز لغو شوند.

المسلمانی درباره اختیارات نخست‌وزیر و معاونش گفت: حوزه اختیارات این افراد کاملا مشخص است و جزئیات نقشه راه این هفته مشخص خواهد شد. ما برای کوتاه‌تر کردن مرحله انتقالی تا حد امکان تلاش می‌کنیم.

وی درباره اخبار منتشر شده در خصوص نامزدی زیاد بهاء‌الدین برای تصدی سمت نخست‌وزیری نیز عنوان داشت: هنوز به شکل نهایی درباره نامزدی زیاد بهاء‌الدین برای این سمت تصمیم‌گیری نشده است و تشکیل دولت در چارچوب سهمیه‌بندی‌ها صورت نخواهد گرفت.

المسلمانی با اعلام اینکه البرادعی و بها‌ء‌الدین و شمار دیگر از شخصیت‌های دیگر مصری فردا با رئیس‌جمهور جدید دیدار می‌کنند تصمیم مردم مصر را برای برکناری نظام مرسی تصمیمی ملی دانسته و اعلام کرد، این تصمیم بدون فشارهای خارجی اتخاذ شده و محمد مرسی در حال حاضر در مکانی کاملا امن و با احترام کامل به سر می‌برد.

این مسوول مصری درباره دلیل بسته شدن برخی از شبکه‌های خبری در طول ناآرامی‌های اخیر این کشور اعلام کرد، بسته شدن این شبکه‌های به دلیل ترس از شعله‌ور شدن آتش جنگ داخلی در مصر انجام شد و ما از چاپ روزنامه آزادی و عدالت استقبال می‌کنیم و هیچ ممنوعیتی برای چاپ این روزنامه وجود ندارد.