یادداشت/ایوب احمدی

کرونا یک «تهدید»، اما «فرصتی برای تغییر سبک آموزشی جدید» است

سرویس: فرهنگ و هنرکد خبر: 299731|09:33 - 1400/06/20
نسخه چاپی
کرونا یک «تهدید»، اما «فرصتی برای تغییر سبک آموزشی جدید» است
ولی کرونا برای ما هم فرصتی را ایجاد کرد تا به فضای مجازی و استفاده الکترونیکی آموزشی وارد شویم و سعی کنیم زیرساخت های آموزش مجازی را آماده نماییم.

به گزارش هزارماسوله ،در بازگشایی مدارس،  قرار بر این نیست که دانش‌آموزان به صورت عمومی و مانند روزهای قبل از کرونا در کلاس‌های درس حضور داشته باشند، منظور از بازگشایی، فعال شدن مدارس است؛ مدارس «پایگاه‌های آموزش و یادگیری هستند» و نباید به آن ها فقط به عنوان مکانی برای آموزش نگاه کنیم.

 

 آموزش در همه جا و همه وقت می تواند اتفاق بیفتد بنابراین مدارس امروز را از دو وجه می‌بینیم وجه «مکان»  و وجه «لامکان»، در دنیای پیشرفته و کشورهای موفق، آموزش «لامکان» را از سال ها قبل، آغاز کرده اند، یعنی بچه ها در هر فضایی شامل: «مدرسه»، «خانه» و «محیط اطراف» در حال آموزش هستند.

 در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، پیش از این، در کنار آموزش حضوری، زیرساخت‌های آموزش مجازی شروع شده بود و این کشورها توانستند در دوره کرونا مسلط تر از ما، آموزش را مدیریت کنند ولی کرونا برای ما هم فرصتی را ایجاد کرد تا به فضای مجازی و استفاده الکترونیکی آموزشی وارد شویم و سعی کنیم زیرساخت های آموزش مجازی را آماده نماییم.

 

 لذا نباید انتظار داشت کتاب های درسی به شکل قبل ارائه شود، بلکه بخشی از آن ها بايد بصورت مجازی و بخشی دیگر به صورت حضوری در مدارس آموزش داده شود.

 

 باید پلتفرم های آموزشی قوی مانند «شاد» را به‌کار بگیریم و تنوّع استفاده از آن ها را تقویت کنیم، «اینترنت پرسرعت» را راه اندازی کنیم، از معلمان آموزش دیده و از مدیران مدارسی که با این فضا آشنا و سبک مدیریتی جدیدی دارند، دعوت به همکاری نماییم؛ چرا که مدارس را همانند گذشته نمی توان مدیریت کرد و باید از شیوه های نوین، بهره گرفت.

 

 با تجهیز مدارس به زیرساخت‌های مورد نیاز، اولیا را تشویق کنیم تا از بازگشایی حضوری مدارس نیز استقبال کنند.

 

با توجه به تغییر سبک آموزشی در مدارس، همانگونه که در سال های قبل از کرونا، همکاران معلم جهت ورود به کلاس برنامه ریزی لازم داشتند، حال نیز با ساخت محتوای الکترونیکی به آموزش صحیح تر دانش آموزان بپردازند، و تدریس روز و معلمانی توانمند و آموزش دیده بتوانیم سکان آموزش و پرورش را جهت ارتقا و پیشرفت، به حرکت در آوریم.

 

به قلم ایوب احمدی

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد