پربیننده ها

آخرین اخبار

16. اسفند 1399 - 2:01   |   کد مطلب: 299337
به مناسبت ۱۵ اسفند روز درختکاری مراسمی در محوطه مسکن مهر تپه کوله پاوه با حضور معاون فرماندار و جانشین سپاه ناحیه پاوه و اعضای شورای اداری و فعالین محیط زیست برگزار شد.

به گزارش هزار ماسوله، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاوه در حاشیه این مراسم ضمن تبریک هفته منابع طبیعی و ۱۵ اسفند روز درختکاری گفت :این مراسم  در اولین روز از هفته منابع طبیعی و روز درختکاری برای اجرای سنت حسنه درختکاری و ترویج فرهنگ حفظ و احیای منابع طبیعی با شعار همه با هم جهاد، برای حفاظت از منابع طبیعی می باشد.

 

سامان وسیمی به تشریح فعالیتهای این اداره در هفته منابع طبیعی پرداخت و گفت: در این هفته تعداد ۳۴۰۰ اصله نهال توسط اداره منابع طبیعی در بین مردم توزیع خواهد شد.

 

وی افزود :منابع طبیعی یک سرمایه و یک امانت الهی برای همه نسلها میباشد است و همان طور که مطلع هستید وجود پوشش گیاهی و درختان جنگلی طبیعی در هر منطقه ای بعنوان یک سرمایه ارزشمند نقش شاخصی در توسعه و آبادانی پایدار آن منطقه را دارد.

 مهمترین نقش وجود درختان را حفظ آب و افزایش منابع آبی زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک و ورود ریز گردها و جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن و سایر موارد دانست.

رئیس اداره منابع طبیعی در ادامه انجام درختکاری و توسعه جنگلها را راه حلی مناسب برای مقابله با تغییر اقلیم و حفاظت از تنوع زیستی دانست و افزود: تحقق این موارد اولا نیازمند مشارکتهای مردمی و اجرای طرح های حفاظتی و صیانت و مدیریت منابع جنگلی و بهره برداری اصولی از جنگلها و مراتع میباشد.

سامان وسیمی یادآوری کرد: آموزش جوامع محلی و مشارکت و همراهی مردم و استفاده از دانش بومی در جهت بهره برداری اصولی از منابع طبیعی نقش بسزایی دارد.

وی در ادامه افزود: بیش از ۹۲ درصد از سطح وسعت شهرستان منابع طبیعی و اراضی ملی میباشد با این میزان بالای سطح اراضی ملی در شهرستان در امر حفاظت و حمایت از منابع طبیعی ما تنها نبوده ایم و خوشبختانه با وجود انجمن ها و سمن های زیست محیطی و فعالین زیست محیطی شاهد مشارکت های مردمی به طور مستقل و خودجوش بوده ایم و خواهیم بود.

وسیمی از مهمترین و شاخص ترین اقدامات اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان پاوه در راستای حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی را اینچین اعلام کرد:

۱- اخذ اسناد تکبرگ کاداستر اراضی ملی کل شهرستان به مساحت ۷۳ هزار هکتار که در این راستا به عنوان شهرستان موفق و برتر در سطح کشور هم معرفی شده ایم

۲-اجرای پروژه عملیات آبخیزداری در حوزه داریان به میزان ۳۱۰۰ مترمکعب بصورت بندهای گابیونی و خشکه چین با اعتبار بالغ بر یک میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی.

۳- اجرای عملیات طرح های بیولوژیکی حفاظت از خاک و تقویت پوشش گیاهی بصورت کاشت گیاهان داروئی در سطح ۵۰ هکتار در حوزه های آبخیز مزیدی و میرعبدلی و قرق طرح های صیانت جنگلی در سطح ۱۷۸ هکتار.

۴-صدور مجوز قانونی و نظارت بر ۲۱ سامانه عرفی بهره برداری از درختان بنه با مساحت ۲۷۰۰۰ هکتار و با استحصال حدود ۱۱ تن شیره خام سقز در جهت کمک به اقتصاد و معیشت جوامع محلی.

۵- عقد قرارداد ماده ۳ بصورت اجرای جنگل کاری اقتصادی در سطح ۵۰ هکتار از اراضی ملی سطح شهرستان.

دیدگاه شما