فرماندار پاوه در گفتگو با کردپرس:

پاوه با مشکل کمبود فضای مناسب برای توسعه سکونتگاه‌ها مواجه است / پیشروی بیشتر شهر به سمت روستای شمشیر میسر نیست

سرویس: اجتماعیکد خبر: 299301|22:22 - 1399/12/04
نسخه چاپی
 پاوه با مشکل کمبود فضای مناسب برای توسعه سکونتگاه‌ها مواجه است / پیشروی بیشتر شهر به سمت روستای شمشیر میسر نیست
پرویز ایده پور در گفتگو با خبرنگار کردپرس در مورد الحاق ۴ روستای جدید به شهر پاوه؛ اظهار داشت: اداره یک سکونتگاه ۹ هزار نفری توسط دهیاری‌ها کاری محال بود و موضوع الحاق این روستاها به حوزه مدیریت شهری، اجتناب ناپذیر بود.

به گزارشهزار ماسوله، پرویز ایده پور در گفتگو با خبرنگار کردپرس در مورد پیشینه الحاق ۴ روستای جدید به شهر پاوه؛ اظهار داشت: از سال ۸۰ تاکنون موضوع الحاق این روستاها به کرات مطرح شده‌است و در هر مرحله‌، این مطالبات بنا به دلایل مختلف به سرانجام خاصی نرسیده بود.

وی دلیل تقاضای الحاق را افزایش بی رویه جمعیت این روستاها عنوان کرد و گفت: متاسفانه سال‌هاست شهر پاوه فضای کافی برای اسکان نسل جدید شهروندان نداشته و مردم به دنبال اسکان در جاهای هموارتر و با قابلیت تردد خودرو؛ رفته‌اند که بهترین نقطه برای اینکار ورودی شهر و روستای دوریسان بوده است.

فرماندار پاوه اظهار داشت: روستای دوریسان در دهه ۸۰ تقریبا نصف جمعیت کنونی را داشته است و طی این مدت که پرونده الحاق به شهر در جریان بوده با افزایش سکونتگاه‌های جدید، حدفاصل روستای چورژی و دوریسان، مسکونی می‌شود و این دو روستا به هم متصل می‌شوند.
 
وی ادامه داد: با این وجود تقاضاهای مردم بیشتر شده و در گام بعدی حدفاصل روستای چورژی و نسمه را نیز مسکونی می‌شود.

ایده پور خاطرنشان کرد: این سکونتگاه‌ها در چهارچوب طرح هادی این روستاها و عمدتا مرتفع و به سبک شهری هستند.

وی یادآور شد: طی این سال‌ها همواره روند انتقال از جمعیت از شهر پاوه به این روستاهای حاشیه‌ای ادامه داشته و همچنان هم ادامه دارد.

فرماندار پاوه عنوان کرد: یکی از اساتید مطرح شهرسازی معتقد است شهر را باید مدیریت و گرد کنیم و شهر خطی، پرهزینه بوده و در زمینه ارائه خدمات نیز مشکل ساز می‌باشد و برای شهروندانش همیشه نگران کننده است.

وی به مطرح بودن دو پیشنهاد برای حل مشکل این ۴ روستا اشاره کرد و گفت: یکی از پیشنهادها ایجاد شهر جدید اورامان در ورودی پاوه بود که با ایجاد این شهر جدید نه تنها مشکلات موجود حل نمی‌شد بلکه گسترده تر هم می‌شد.

ایده پور طرح مورد توافق را الحاق این چهار روستا به شهر عنوان کرد و گفت: در طول دوران سه استاندار اخیر  استان کرمانشاه طرح الحاق این روستاها در کمیسیون‌ها و جلسات مختلف بررسی و سپس در کارگروه شهرسازی با حضور نماینده تقسیمات کشوری مصوب شده است و در نهایت این مصوبه همراه با موافقت کتبی شورای شهر و شهرداری پاوه به وزارت کشور ارائه شد.

وی ادامه داد: طی سه سال گذشته این طرح در وزارت کشور و در کمیسیون‌های ذی ربط در دستور کار بوده و ما بارها به پرسش‌های مطرح شده؛ پاسخ گفته‌ایم و نهایتا چندی پیش با این الحاق موافقت شد.

فرماندار پاوه خاطرنشان کرد: اداره یک سکونتگاه ۹ هزار نفری توسط دهیاری‌ها امری محال بود و الحاق این روستاها به حوزه مدیریت شهری یک امر اجتناب ناپذیر بود.  

وی یادآور شد: در الحاق جدید سه کیلومتر به طول شهر پاوه افزوده شد و توسعه شهر به سمت روستای شمشیر دیگر مقدور نیست.

 ایده پور گفت: ساخت و سازهای قبلی در چهارچوب طرح هادی روستایی صورت گرفته است ولی الان این روستاها در حریم شهر قرار گرفته و اگر  کسی بخواهد ساخت و ساز خلاف قانونی انجام دهد، شهرداری پاوه مانع انجام کار خواهد شد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد