پربیننده ها

آخرین اخبار

15. ارديبهشت 1399 - 16:44   |   کد مطلب: 298458
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه با بیان اینکه طبق برنامه قرار بود خردادماه بازدید کارشناسان ارزیاب یونسکو را از منظر فرهنگی برای ثبت جهانی داشته باشیم، افزود: «به‌دلیل شیوع بیماری کرونا احتمالاً در مردادماه این بازدید صورت می‌گیرد.»

به گزارش هزار ماسوله، و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، امید قادری اظهار کرد: اقدامات اجرایی برای رفع نواقص پیش روی ثبت جهانی این منطقه امسال آغاز می‌شود.

او افزود:در این بازدید پس از ارزیابی کارشناسان یونسکو، نواقص پیش روی ثبت جهانی پرونده اعلام می‌شود و ما نیز باید در مدت‌زمان مشخصی این نواقص را رفع کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به ادامه روند فعالیت‌های ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات در کرمانشاه، اظهار کرد: هرچند در ماه‌های اخیر شیوع بیماری کرونا تأثیر زیادی روی حوزه گردشگری داشته، اما با توجه به اهمیت بالای پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی تاریخی اورامانات روند تکمیل پرونده را متوقف نکردیم.

او تصریح کرد:در این مدت از ۱۲ روستای شرکان، هجیج، داریان، نروی، نجار، بش ناوخاص، تین، زردویی، سفیداب، میرعلی اولیا، قلعه جی و کلاش لولم، نقشه سه‌بعدی تهیه شد و شاخص‌های معماری آن‌ها به دست آمد.

قادری از تهیه شناسنامه برای بیش از هفت هزار بنا در منظر فرهنگی تاریخی اورامانات هم خبر داد و اضافه کرد: «در شناسنامه هر بنا مشخصاتی همچون طول، ارتفاع، مساحت، نما و معماری، قدمت، کیفیت بنا و مصالح به کار رفته در آن قید شده است.

او اظهار داشت: شناسایی بناهای ناهمگون و جلوگیری از ساخت‌وسازهای جدید که مطابق با بافت و معماری روستاهای ثبت ملی شده این منطقه نباشد، از دیگر فعالیت‌های انجام‌شده در این مدت است.

دیدگاه شما