پربیننده ها

آخرین اخبار

11. اسفند 1398 - 16:16   |   کد مطلب: 298264
رییس اداره مسراث فرهنگی شهرستان پاوه به خبرنگار ما گفت: احیای سنت ارغوان بافی، توسعه پایداری صنایع دستی بومی وحفظ محیط زیست هورامان را به دنبال دارد.

به گزارش هزار ماسوله، رییس اداره مسراث فرهنگی شهرستان پاوه به خبرنگار ما گفت: ارغوان بافی از گذشته های دور  هنر تولید ملزومات زندگی با  ترکه های چوب  در منطقه  پاوه و اورامانات بوده که به دست فراموشی سپرده شده بود.

 

هادی شریفی افزود: مردان کورد با صبر و حوصله ترکه های چوب را در دستان  زحمت کش و هنرمندشان به انعطاف و نرمش  در می آوردند، تا از دسته بافته های چوبی خود  سبدی برای انداختن به آب و  ماهیگیری  بسازند  ویا توشه ای از انار و انجیر را جابجا کنند.

 

وی گفت:  با از بین رفتن این کاربری ها این صنعت دستی  نیز منسوخ شده بود ، اما خوشبختانه امروز با ورود گردشگران به این منطقه و ایجاد اقامتگاههای بومگردی به یکی از کاربردی ترین کالاهای صنایع دستی  هم  در کرمانشاه و هم  در سایر استانها  کشور تبدیل گردیده است.

شریفی گفت: ویژگی و زیبایی  منحصر به فرد این درختچه  سبب شده، تا به عنوان گیاهی زینتی در کلیه معابر و باغات و خانه های روستایی به عنوان یک گیاه زینتی مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی در پایان گفت: احیای سنت ارغوان بافی، توسعه پایداری صنایع دستی بومی وحفظ محیط زیست  هورامان را به دنبال دارد.

دیدگاه شما