آخرین اخبار

16. شهريور 1398 - 18:56   |   کد مطلب: 297809
یکی از قدیمی ترین نقش برجسته های دنیای باستان در کوههای شهرستان ثلاث باباجانی با قدمت چند هزار ساله که تازه کشف شده بود، تخریب گردید.

به گزارش هزار ماسوله، یکی از قدیمی ترین نقش برجسته های دنیای باستان در کوههای شهرستان ثلاث باباجانی با قدمت چند هزار ساله که تازه کشف شده بود، تخریب گردید.

 

پیش از این مدیر کل اداره میراث فرهنگی استان کرمانشاه اعلام کرده بود که دو نقش برجسته در منطقه ازگله کشف شده که یکی از آنها احتمالا صحنه پیروزی ((ایدین سین)) حاکم دولت سیموروم را نشان می دهد.  

 

قادری گفته بود که موقعیت قرارگیری این نقوش و سایر نقش برجسته های پیشتر شناسایی شده در استان کرمانشاه و کردستان عراق مدارکی از قدیمی ترین مرز سیاسی دنیای باستان در سرزمین زاگرس و در اوایل هزاره دوم پیش از میلاد را نشان می دهند و نقوش برجسته کشف شده جدید به دلیل قرارگیری در منطقه صعب العبور و واقع شدن در میان نیزارها باعث شده تا به امروز از چشم مردم دور بماند.

 

قادری اظهار کرده بود که براساس منابع تاریخی درگیریهای فراوانی بین فرمانروایان بین النهرینی با ساکنان زاگرس نظير  لولوبی ها، گوتی ها، کاسی ها و مادها در این منطقه روی داده است.

 

وی همچنین گفته بود: این اثر نقش پیروزی شاهی را نمایش میدهد که اسیری به زیر پای وی افتاده و آن شخص در حال التماس کردن نشان داده شده است. در یکی از نقوش برجسته نمادهای مذهبی رایج در بین النهرین حجاری کرده اند. متاسفانه قسمتی از نقش در اثر زلزله سال 96 دچار ریزش شده ولی قابل مرمت و ساماندهی است.

 

اما اکنون متاسفانه این اثر تاریخی در سایه بی توجهی مسئولین این اداره ، قبل از ایجاد تمهیدات محافظتی، توسط سودجویان تخریب شد!

 

هنوز چند روز از اعلام خبر کشف نقش برجسته‌ی  منحصر به فرد این شهرستان با قدمت چند هزارساله نگذشته است که این میراث ارزنده‌ی باستانی توسط سودجویان یا افرادی با هدف نامشخص معدوم شده است.

 

باید گفت که چرا میراث فرهنگی برای این اثر تاریخی تیم حفاظتی ویژه‌ای تدارک ندیده است؟ برخورد با سهل انگاران در حفظ این اثر بی نظیر، بی شک خواست عموم مردم نیز می تواند باشد و مسؤولان استان نیز باید پاسخگو باشند.

 

دیدگاه شما