آخرین اخبار

27. ارديبهشت 1397 - 10:03   |   کد مطلب: 297448
زلزله آبان 96 یکی از تلخ ترین حوادث سال گذشته بود؛ بدنبال این حادثه تلخ و دردناک " ستاد وحدت پاوه " به منظور کمک رسانی به مناطق زلزله زده و بازسازی چند مسجد در این مناطق تشکیل و با جهدی شبانه روزی ضمن ارائه کمک به زلزله زده گان، دو مسجد در این مناطق بازسازی و در کمتر از 5 ماه به شکلی زیبا و ارزشمند آماده افتتاح شدند.

به گزارش هزار ماسوله، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ به دنبال زلزله آبانماه 96 در مناطق ازگله و سرپل ذهاب، در شهرستان پاوه ستادی به سرپرستی حاج ماموستا ملا قادر قادری و به نام ستاد وحدت بمنظور کمک رسانی به مناطق زلزله زده آغاز به کار کرد.

 

یکی از برنامه های اصلی این ستاد بازسازی مساجد تخریب شده در زلزله بود. به همین منظور بعد از بررسی کارشناسی توسط مهندسین عضو ستاد، در گام نخست مساجد روستاهای امام عباس سرپل ذهاب و دره ژاله ازگله جهت بازسازی انتخاب و بعد از انتخاب پیمانکار و فراهم نمودن مقدمات کار از آذرماه 96 کار بازسازی این دو مسجد آغاز و بحمدالله با تلاش شبانه روزی در زمانی کمتر از پنج ماه، کار ساخت مساجد به پایان رسید و مقرر گردید روز 25 اردیبهشت 97 و قبل از فرا رسیدن ماه پرخیر و برکت رمضان طی مراسمات خاصی هر دو مسجد افتتاح شوند.

به این منظور ساعت ۶.۳۰ صبح روز سه‌شنبه مورخه 25/اردیبهشت/97 ماموستا قادری در حالیکه جمعی از خیرین شهرستان پاوه ایشان را همراهی می کردند، عازم منطقه شدند و بعد از گذشتن از طبیعت دلنواز و بکر مسیر و عبور از شهرهای جوانرود و ثلاث وارد ازگله شدند.

در سه کیلومتری شرق شهر ازگله منارۀ مسجدالنبی روستای دره ژاله نمایان گردید و جمع حاضر خداوند را به خاطر این توفیق و چند ماه تلاش شبانه‌روزی بسیار شکر کردند.

بعد از توقفی کوتاه و بازدید از نحوۀ بازسازی مسجدالنبی، با دلی سرشار از شوق، راهی روستای امام عباس شدند و مورد استقبال روحانیون و مسئولین و مردم روستای امام عباس قرار گرفتند تا اولین برنامۀ افتتاح را در مسجد بازسازی‌شدۀ بلال حبشی(رض) آغاز کنند.

مراسم رأس ساعت ۱۵: 10 با اعلام مجری برنامه ماموستا هادی رمضانی شروع شد.

تلاوت کلام وحی توسط قاری خوش‌صدا ملا حیدر احمدی آغازگر برنامه بود.

سپس ملا کمال امام جماعت روستای امام عباس، ضمن خیرمقدم به خیرین از زحمات ستاد وحدت تقدیر و تشکر کرد و گفت: خیرین پاوه نشان دادند که همه می‌توانیم با همت و پشتکار کارهای بزرگی را به سرانجام برسانیم.

آنگاه حاج ماموستا ملا قادر قادری طی سخنانی به دو موضوع «۱-گزارشی از کار مسجد ۲-چرا مسجد ساختیم» پرداختند.

ماموستا قادری در بخش اول سخنان خود به سفرشان به منطقه زلزله‌زده در اولین روز وقوع آن اشاره کردند و گفتند: بنده بلافاصله به همراهی چند نفر روحانیون شورای روحانیت پاوه به منطقۀ زلزله‌زده آمده و خود را به ازگله رساندیم؛ جنازه‌ها هنوز زیر آوار بود، در مسیر بر سر چند جنازه نماز خواندیم و به سرپل ذهاب رفتیم و به‌راستی قیامت را در آنجا دیدیم و سپس برای نماز مغرب به کوییک رفتیم، در کوییک ۶۷ جنازه دفن شده بود بر سر قبر آن‌ها رفته و فاتحه‌ای خواندیم و در پایان پیامی تصویری فرستادم که به داد مردم منطقه برسید که الحمدلله مؤثر واقع شد.

امام‌جمعه پاوه افزودند: عمق فاجعه به حدی بود که مسئولین کشور و مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری و وکلا و وزرا همه به این منطقه آمدند

ایشان در ادامه به انگیزه از ساخت این مساجد اشاره کردند و گفتند: در دشت ذهاب و ازگله مردمی را دیدیم درحالی‌که مشغول دفن جنازۀ عزیزان خود و اقامه نماز میت بر سر آن‌ها بودند؛ به ما می‌گفتند: اشکالی ندارد خانه‌های ما ویران است؛ خواهش می‌کنیم مساجد ما را بسازید، بلکه با قال الله و قال الرسول مقداری آرامش پیدا کنیم.

 امام‌جمعه پاوه سپس به تشکیل ستاد وحدت و اهداف تشکیل آن اشاره کردند و گفتند: به دنبال خواست و نیاز مناطق زلزله‌زده مبنی بر ساخت مساجد، ستادی را به نام وحدت تشکیل دادیم و تصمیم گرفتیم دو مسجد صددرصد تخریب‌شدۀ روستای امام عباس شهرستان سرپل ذهاب و روستای دره ژاله ازگله را بازسازی کنیم.

وی افزودند: بلافاصله بعدازاین تصمیم کار آواربرداری و تسطیح را آغاز نمودیم و بهمن‌ماه ۹۶ نیز در مسجد جامع خطبه‌ای خواندم که دو تن از خیرین پاوه به نام‌های آقای حاج محمد ولدبیگی و آقای غفار ولدبیگی هزینۀ بازسازی یک مسجد دیگر را تقبل کردند و کلنگ آن نیز در روستای میدان نمک حومۀ ثلاث باباجانی به زمین زده شد و به فضل پروردگار بعد از ماه مبارک رمضان شاهد افتتاح این مسجد هم خواهیم بود.

ایشان در پایان بخش اول سخنان خود گفتند: هدف ما از این کار آن بود که مردم از ما تقلید کنند و هر شهرستانی مسجدی یا مدرسه‌ای و یا چند منزل مسکونی بسازد؛ مردم شهرستان پاوه با ایثار جلو آمدند، حتی زنان کلاس قرآن مسجد قبا انگشتری خود را برای خرج این مساجد به ما تحویل دادند و این بسیار باارزش بود و از میان خیرین از ۵۰ هزار تومان تا ۷۰ میلیون تومان (آقای علی صالح) داشته‌ایم.

امام‌جمعۀ پاوه در بخش دوم سخنان خود به چرایی ساخت مسجد پرداختند و گفتند: مسجد در اسلام جایگاه خاصی دارد و تخصص ما درزمینهٔ مسجد سازی است و به این خاطر مسجد ساخته‌ایم که در آیین اسلام مسجد محل عبادت و محل تربیت انسان و محل اعلام جنگ و صلح بوده است و ما در ۸ سال دفاع، از مسجد در راستای بسیج مردم و اخبار جبهه و سایر قضایا استفاده کرده‌ایم.

ایشان به تکرار واژه مسجد در قرآن کریم اشاره کردند و گفتند: در قرآن کریم ۲۸ بار مسجد و مشتقات آن آمده است و این امر دلیل بر اهمیت مسجد است و کار مسجد سازی کار پیامبران بوده است و پیامبران الهی به سهم خود مسجد ساخته‌اند؛ ازجمله مسجدالحرام را حضرت ابراهیم (ع)، مسجدالأقصی را حضرت سلیمان و مسجدالنبی را حضرت محمد (ص) ساخته‌اند.

امام‌جمعه پاوه اضافه کردند: پیامبر ما وقتی وارد مدینه شدند در قدم اول مسجد مدینه را ساختند و در آن مسجد، شاگردانی فارغ‌التحصیل شدند که پیام اسلام را تا جنوب چین و فرانسه و استانبول و قازان روسیه بردند.

ایشان سپس به مصیبت بزرگ عصر حاضر اشاره کردند و گفتند: مصیبت بزرگ عصر ما تندروی داعش است که خروجی آن قتل، انفجار و انتحار است، شکی ندارم بزرگ‌ترین لطمه را داعش به اسلام و مسلمانان بخصوص به اهل سنت زد و ما نباید این مسئله را فراموش کنیم.

امام‌جمعه پاوه اضافه کردند: ضربه‌ای که اهل سنت و جماعت از داعش دیده‌اند، به‌مراتب خیلی بیشتر از آقایان اهل تشیع است. در عراق ۸۶ ٪ کسانی که صدمه دیده‌اند، اهل سنت بوده‌اند.

ماموستا قادری در ادامه به حدیثی از پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام می‌فرماید: عالمان وارسته کسانی هستند که با تندروی مبارزه می‌کنند. الحمدلله اکثر علمای ما مخالف تندروی بوده و هستند و مردم را به وسطیت و اعتدال راهنمایی می‌کنند..

ایشان سپس به تصمیم ترامپ در خصوص انتقال سفارت آمریکا به کنار مسجدالأقصى اشاره کردند و گفتند: ديروز خبردار شدیم داماد رئیس‌جمهور دیوانۀ آمریکا که فردی یهودی است به همراه همسرش خیلی ساده در مقابل ١/٥ میلیارد مسلمان سفارت آمریکا را به قدس بردند و هیچ‌کس هم نبود بگوید چکار می‌کنید، هنگامی‌که فلسطینیان محروم به این دستور شیطانی ترامپ اعتراض کردند ۵۷ نفر از آن‌ها شهید و ۲۷۰۰ نفر هم مجروح شده‌اند.

ماموستا قادری افزودند: دیروز خیلی ساده در محل اسرا و معراج پیامبر اسلام پرچم امریکا را برافراشتند و گفتند ازاین‌پس بیت‌المقدس پایتخت اسرائیل است و ما مسلمانان هم به حدی دچار تفرقه و اختلاف هستیم که هیچ کاری غیر از نفرین نمی‌توانیم انجام دهیم.

ایشان سپس قضیه لغو برجام را از منظر دینی و اجتماعی و اقتصادی موردبحث قرار دادند و گفتند: ازلحاظ دینی قطع رابطه با کشور مستبد و کافری چون آمریکا برای ما خیر است ولی در امور اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی قطعاً اثرات منفی دارد. راه‌حل آن وحدت و استقامت و صبر است.

ماموستا قادری داعش نظامی را تا ۹۰٪ تمام‌شده دانستند و گفتند: هرچند داعش نظامی از بین رفته است اما داعش فرهنگی و فکری در بین جوانان ما در حال رشد است امیدوارم جوانان ما در مساجد چنان تربیت نشوند که فردا آنان هم به داعشی نو تبدیل شوند.

امام‌جمعه پاوه اضافه کردند: برای جلوگیری از گسترش تندروی باید سعی کنیم روحانیون شایسته، امامت جماعت مساجد را به عهده بگیرند و نگذارند تندروی رشد کند چرا که یک بار تندروی را آزمایش کردیم خروجی آن خوب نبود، دیگر بس است.

بعد از سخنان ماموستا قادری گروه دف‌نوازی پاوه به اجرای برنامه پرداختند و با اجرایی خیلی خوب، حاضرین را به وجد آوردند.

سپس ماموستا محمدی امام‌جمعه محترم اهل سنت کرمانشاه سخنرانی کرد و گفت: خداوند بزرگ شهادت داده است به ایمان آن‌هایی که مسجد می‌سازند.

وی گفت: چیزی که سبب شده است عزیزانی از پاوه بیایند و در اینجا شبانه‌روزی کار کنند و مسجد بسازند، بی‌شک ایمان به خدا و رسول خدا و عشق و علاقه به دین مبین اسلام است. خداوند به همۀ آن‌ها پاداش خیر بدهد.

در ادامه برادر محمد رشید امینی شعری زیبا را تقدیم حضار کردند. اشعار وی خیلی مناسب با ایام رمضان بود و موردتوجه حاضرین قرار گرفت.

آنگاه آقای جمالی نیا فرماندار محترم سرپل ذهاب نکاتی را تقدیم حضار نمود و گفت: مردم شهرستان‌های زلزله‌زده مردمی هستند که ناملایماتی را در گذشته دیده‌اند. اما هیچ ناملایمات و بحرانی کمر این مردم را خم نکرده و زلزله هم نمی‌تواند مردم ما را دچار ناراحتی کند.

ایشان به نعمت امنیت اشاره کرد و گفت: بزرگ‌ترین و نامی‌ترین افراد شهدای ما در حوزۀ اورامانات از شهدای اهل سنت هستند که خون آن‌ها ریخته شد تا ما امنیت و آرامش خود را با همین مردمانی که دارند در کنار مرز زندگی می‌کنند تقسیم کنیم.

ماموستا ثنایی امام‌جمعۀ محترم اهل سنت سرپل ذهاب دیگر سخنران مراسم بود که حاضرین را به وحدت دعوت کرد.

وی ضمن تشکر از اقدامات ستاد وحدت پاوه گفت: برای ماموستا قادری و تمامی اعضای ستاد وحدت آرزوی صحت و عافیت و طول عمر دارم و امیدوارم مردمان دیگر نیز با تأسی از حرکت ایشان در امر ساخت مسجد قدمی بردارند.

در پایان مراسم از آقایان مهندس علیزاده و طه ازکات از عوامل ساخت مسجد تقدیر شد و ماموستا سیدجبار نیز دعای پایانی مراسم مسجد امام عباس را قرائت نمود.

در ساعت ۴۰: ۱۲ مراسم روستای امام عباس به پایان رسید و حضار حاضر در مسجد روستای امام عباس را به‌قصد روستای دره ژاله ترک کردند.

ساعت 00: 13 جمعیت حاضر به روستای دره ژاله رسیدند. در مسجد سفرۀ ناهار پهن بود و بعد از صرف ناهار، بلافاصله نماز ظهر به جماعت اقامه شد و برنامۀ افتتاح مسجد دره ژاله رأس ساعت ۲ بعدازظهر شروع شد.

مجری برنامه دره ژاله آقای جمال مرادی بودند که بعد از ذکر مقدمه‌ای از آقای ملا بلال مرادی جهت قرائت قرآن دعوت نمود و ایشان هم ضمن تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، فضایی ملکوتی به مجلس بخشید.

سپس گروه قصیده خوانی مسجد قبا توسط سه نفر از روحانیون قصیده‌ای بسیار زیبا را در وصف حضرت رسول معنویت خاصی به مجلس بخشیدند.

در ادامه حاج ملا احمد شیخی امام‌جمعۀ محترم ثلاث باباجانی ضمن تشکر از حضور مهمانان و حضار گفت: امروز آمده‌ایم تا ضمن شکر پروردگار، و دعای خیر برای دست‌اندرکاران و خیرین عزیز از زحمات آنها تشکر کنیم؛ بخصوص از جناب ماموستا قادری که به‌راستی ثابت کردند که عالِمِ عالَمی هستند.

بعد از سخنان ماموستا شیخی گروه دف‌نوازی پاوه برنامه دیگری اجرا کردند

در ادامه ماموستا اسامه مرادی سخنران بعدی بود که در صحبت‌هایش مطالب ارزنده‌ای بیان و از اعضای ستاد وحدت و جناب ماموستا تشکر کرد.

وی در آخر گفت: خداوند خیلی دوست دارد مخلوقاتش شکرگزار نعمت‌هایش باشند. اگر شکرگزار خداوند باشیم نعمت خداوند بر ما فزونی خواهد یافت.

برنامۀ بعدی شعر کاک هادی سپنجی بود که به زبان هه ورامی، شعری در وصف رمضان با صدای رسا تقدیم حضار نمود.

آخرین سخنران ماموستا براتی امام‌جمعۀ محترم ازگله بود که ایشان هم ضمن تشکر از ماموستا قادری و ستاد وحدت گفت: در جریان زلزله تنها خانه‌ای که فراموش شد، خانه خدا بود؛ خدایی که تبعیض قائل نشد و خانه خود را در کنار خانه‌های مردم زلزله‌زده ویران کرد. اگرچه در امر بازسازی دولت هم مشغول بازسازی خانه‌های مردم است، جناب ماموستا ملا قادر و خیرین پاوه آستین همت و مردانگی را بالا زده و خانۀ فراموش‌شده پروردگار را در روستای مورداشاره برای مسلمانان این منطقه بازسازی نمودند شاید دیگران هم از این کار الگو بگیرند و این کار ارزشمند و ستودنی است و هرگز فراموش نخواهد شد.

در این مراسم نیز از آقایان مهندس وهبی احمدی و حاج تحسین قادری به خاطر تلاش شبانه‌روزی در بازسازی مسجدالنبی روستای دره ژاله تقدیر و تشکر به عمل آمد

در پایان مراسم جناب ماموستا قادری طی سخنانی کوتاه از تمامی دست‌اندرکاران و حضار و مسئولین تشکر و تقدیر نمودند و با صلوات بر پيامبر خاتم (ص) مراسم در ساعت ۳۰: ۱۵ به پایان رسید؛ فالحمدلله اولاً و آخراً

دیدگاه شما