آخرین اخبار

28. اسفند 1396 - 3:31   |   کد مطلب: 297323
ماموستا قادری در اختتامیه کلاس هفتگی تفسیر و اخلاق مسجد قباء که با محوریت گرامیداشت یاد و خاطره شهداء و مصدومان حلبچه و نودشه برگزار شد؛ به برگزاری مراسم سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه که اخیراً در این شهر برگزار شد، اشاره و با بیان اینکه نباید حلبچه را فراموش کرد افزودند: مردم کردستان عراق از نحوه خدمات دهی مسئولانشان گله مند بودند و می گفتند کاری برایشان انجام نشده است و این در حالی است که باید به احترام شهداء حلبچه، هرگز حلبچه فراموش نمی شد.

به گزارش هزار ماسوله، اختتامیه کلاس هفتگی تفسیر و اخلاق مسجد قباء در سال 96 یک‌شنبه‌شب 27/11/96 با حضور عاشقان قرآن در فضایی آکنده از معنویت برگزار گردید و حاضرین ضمن استماع کلام وحی، سجده شکر یک سال در خدمت قرآن بودن را به جای آوردند.

 

حاج ماموستا ملا قادر قادری در این مراسم روحانی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان بمباران شیمیایی حلبچه، نودشه، سردشت و ریجاب گفتند: امروز که 27 اسفندماه است 30 سال و 2 روز ازبمباران شیمیایی حلبچه و 30 سال و یک روز از بمباران شیمایی نودشه گذشته است.

 

وی افزودند: روز 25 اسفند همزمان با 16 مارس 1988 تعداد 8 فروند هواپیمای عراق حلبچه را بمباران کردند و نتیجه آن 5000 شهید، 10 هزار مصدوم و 60 هزار دربه در بود و روز بعد یعنی 17 مارس نیز نودشه را بمباران و 8 نفر شهید و مردم بسیاری شیمیایی شدند که هنوز آثار آن بعد از 30 سال روح و جسم آنها را می آزارد.

 

امام جمعه پاوه یاد و خاطره شهیدان بمباران شیمایی حلبچه، نودشه، سردشت و ریجاب را گرامی داشتندو گفتند: ما برای شهیدان آن حوادث رحمت و سلام و  برای مریض ها درخواست شفا و صبر و برای خانواده محترم آنها درخواست اجر و پاداش داریم و برای دشمنان اسلام و مردم مسلمان کُرد از صدام و امثال صدام نفرین می فرستیم.

 

ماموستا قادری در ادامه سخنان خود گفتند: مردم شریف هورامان خوب می دانند که ظهر 25 اسفند 66 به شب تاریک مبدل و هورامان زیبا و شکیل به دود و آتش تبدیل گشت و همچنان که شاعر کُرد زبان می گوید، مرگ یک شهر را شاهد بودیم:

 

گه لی گریاوه شاری بو مه زاری ... ده بی شینی چلون بیت مه رگی شاری

 

ایشان سپس ضربه وارده بر پیکره حلبچه را همسان بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی دانستند و گفتند: ضربه ای که بر پیکره حلبچه و نودشه و ریجاب و سردشت وارد شد کمتر از ضربه ای نبود که آمریکا به هیروشیما و ناکازاکی زد؛ اما آنها از شکست خود بهره گرفتند و بعد از این حادثه هولناک ژاپن به کشوری تبدیل شد که دنیا محتاج صنعت آن است؛ اما ما نه تنها درس نگرفتیم، بلکه شهداء حلبچه و سایر شهداء را فراموش کردیم.

 

وی در ادامه به زحمات و خدمات مردم و نظام جمهوری اسلامی به آوارگان عراقی اشاره کردند و گفتند: لازم است ملت شریف کُرد عراق، زحمات جمهوری اسلامی و مردمان هورامان را فراموش نکنند؛ زیرا در آن روزهایی که آنان گرفتار و نیازمند بودند، ملت و دولت ایران و بخصوص مردم هورامان بیش از حد توان خود به آنها کمک کردند.

 

امام‌جمعۀ پاوه در پایان به برگزاری سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه در شهر حلبچه اشاره کردند و گفتند: مردم کردستان عراق از نحوه خدمات دهی مسئولانشان گله مند بودند و می گفتند کاری برایشان انجام نشده است و این در حالی است که باید به احترام شهداء حلبچه، هرگز حلبچه فراموش نمی شد.

 

در ادامه، گروه مولوی خوانی آقای شهرام منصوری قصیده ای اجرا و آقای دلشاد پیاب نیزمقاله ای در خصوص بمباران شیمیایی حلبچه قرائت کرد.

 

در پایان این مراسم هم از خادمان کلاس مسجد قبا و جمعی از اعضای کلاس که در طول سال به طور مستمر و مداوم حضور فعال داشته و یا به روند تشکیل کلاس کمک و مساعدت کرده اند؛ تشکر و قدردانی و هدایایی به آنها تقدیم گردید.

دیدگاه شما