آخرین اخبار

15. بهمن 1396 - 9:59   |   کد مطلب: 297164
ماموستا ملا قادر قادری در آیین تحلیل، نقد و بررسی کتاب "ماموستا" که در کرمانشاه برگزار شد، به اهداف نگارش تاریخ اقوام اشاره کردند و گفتند: تاریخ فیلم زندگی افراد جامعه و نشان‌دهنده آداب و فرهنگ و آیین و اعمال خوب و بد انسان‌هاست. لذا برماست تاریخ بنگاریم تا نسل حاضر و آیندگان بدانند سرگذشت ما چگونه بوده است.

به گزارش هزار ماسوله، به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ ماموستا ملا قادر قادری روز شنبه 14/11/96 در مراسمی که به مناسبت تحلیل، نقد و بررسی کتاب "ماموستا" و با حضور جمع زیادی از چهره‌های ادبی، نویسندگان و اهالی قلم، مسئولان محترم استان کرمانشاه و اورامانات و جمعی از مردم شریف و روحانیون محترم در سالن اجتماعات کتابخانۀ امیرکبیر برگزار شد، سخنان خود را در دو بخش تحت عناوین «1-ما و دهۀ فجر ۲- چرا و چگونه کتاب مورد بررسی نوشته شد؟» ارائه دادند

ایشان در مقدمۀ سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از تمامی حضار، گفتند: در آئین ما تشکر به معنی قدرشناسی و عرض خسته نباشید و تشویق است. لذا بنده از تمامی شما عزیزان تشکر می‌کنم و برای تمامی شما عزیزان که برای ارج نهادن به کتاب، اینجا جمع شده‌اید، آرزوی توفیق و عزت دارم.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به اهداف نگارش کتاب "ماموستا" اشاره کردند و گفتند: هدف این بود که بعد از ما نسل آینده بدانند که سلف آنها چگونه زیسته و چه زحمات و جهدی برای این انقلاب کشیده‌اند.

وی سپس با اشاره به اهمیت کتاب خاطرنشان کردند: هرچند عنوان جلسه به نام بنده است اما درواقع تجلیل از کتاب است که خداوند متعال قریب 240 بار در قرآن کریم نامش را آورده است؛ پس کتاب مهم است و اگر می‌خواهیم با بصیرت زندگی کنیم باید اهل کتاب باشیم.

ایشان در ادامه سخنان خود ایام فجر انقلاب اسلامی را یادآور شدند و گفتند: ۳۹ سال از عمر انقلاب اسلامی ایران گذشت و لطف خداوند، حکمت رهبری، حضور سبز مردم ایران، بصیرت روحانیون و آگاهی و حضور سبز مسئولان لشکری و کشوری باعث فزونی عمر این انقلاب شده است.

امام‌جمعۀ پاوه سپس به عمر انقلاب‌ها از دیدگاه ابن خلدون و عمرخالد اشاره کردند و گفتند: ابن خلدون جامعه‌شناس مسلمان قرن هفتم و عمرخالد مصری مدت محدود و خاصی برای انقلابات برآورد کرده‌اند. ما باید خیلی شاکر خداوند باشیم که انقلاب ما در عمر ۴۰ سالگی قرار دارد و این امتیاز برمی‌گردد به لطف خداوند متعال و بصیرت رهبری نظام و حضور مردم شریف ایران اسلامی.

ماموستا قادری در ادامه به جمله‌ای از یکی از بزرگان اشاره کردند و گفتند: این دانشمند می‌گوید: انقلاب را دانشمندان خلق می‌کنند، ایثارگران از آن حفظ و حراست می‌کنند و ناظران هم از ثمرات آن استفاده می‌کنند.

 وی به خدمات دولت‌ها در طی ۳۹ سال از عمر انقلاب اسلامی اشاره کردند و گفتند: در طی این ۴ دهه دولت‌های مختلف هم کارهای پسند و خوبی انجام داده‌اند و هم خیلی از کارها و درخواست های مردم جامه عمل نپوشیده است.

ایشان در پایان بخش اول سخنان خود به امنیت موجود در کشور اشاره کردند و گفتند: ما امنیت را بالاترین نعمت می‌دانیم؛ لذا به‌عنوان یک طلبۀ اهل سنت از زحمات نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی که باعث امنیت مملکت و دیار ما هستند، ممنون و سپاسگزاریم.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به اهداف نگارش تاریخ اقوام اشاره کردند و گفتند: تاریخ فیلم زندگی افراد جامعه و نشان‌دهنده آداب و فرهنگ و آیین و اعمال خوب و بد انسان‌هاست. لذا برماست تاریخ بنگاریم تا نسل حاضر و آیندگان بدانند سرگذشت ما چگونه بوده است.

ایشان گفتند: زمانی که از پدر تاریخ، هرودوت یونانی سؤال شد که چرا تاریخ می‌نویسد؟ گفت: برای آن است که زمانه شخصیت‌های بااستعداد و قوی و زحمتکش را فراموش نکند و انسان‌های اهل تزویر و دروغ‌گو در جای صادقان ننشینند و تازه‌ به دوران رسیده‌ها خودشان را صاحب تاریخ قلمداد نکنند.

ماموستا قادری تاریخ را برای نسل آینده منشأ درس و عبرت دانستند و گفتند: یک سوم از سوره‌های قرآن کریم تاریخ و قصص است و بدون ملاحظۀ قصه‌های قرآن کریم مسیر موحدین و مخالفین رسالت مشخص نخواهد شد، پس تاریخ برای نسل‌های آینده منشأ درس و عبرت و بازگوکنندۀ شعار و شعور و سجایای اقوام پیشین است.

وی در ادامه سخنان خود حب وطن را یادآور شدند و گفتند: وطن هم در هرحال دارای احترام و از نشانه‌های ایمان است. پیامبر بزرگوار زمانی که از مکه به مدینه هجرت فرمودند در بالای تپه‌ای که مشرف به مسجدالحرام بود روبه مکه فرمودند: ای مکه والله اگر قومم مرا اخراج نمی‌کردند، هرگز وطنم را ترک نمی‌کردم. من اینجا پرورش‌یافته و بزرگ‌شده‌ام و مکه دیار من است.

ایشان سپس در خصوص سرزمین اورامان ضمن اشاره به کتاب آقاب دکتر نادر کریمیان نویسنده کُرد، گفتند: ایشان در کتاب خود در خصوص اورامان چنین نوشته است: اورامان همواره تاریخ عظمت‌ها و اقتدارها و نیکی‌ها بوده است. سرزمین اورامانات عموماً و هورامان خصوصاً به شهادت اوراق برجای‌مانده تاریخی دارای سوابق برجسته بوده و هست.

امام‌جمعه پاوه در ادامه افزودند: تدوین تاریخ نشان‌دهندۀ هویت و سابقۀ اقوام و ملل است و کسانی که تاریخ حیات ملت خود را ثبت و ضبط نمی‌کنند شناسنامه ملی و تاریخی آن‌ها مخدوش است؛ پس تاریخ، شناسنامۀ اقوام و ملت هاست.

ماموستا قادری در خصوص گردآوری کتاب "ماموستا" گفتند: برادر عزیزم آقای رستمی‌ برای مصاحبه و تدوین کتاب به همراه چند نفر از اهالی محترم اسدآباد همدان سال ۹۱ به بنده مراجعه کردند و گفتند: از طرف حوزه هنری مأموریم تا با شما مصاحبه‌هایی داشته باشیم و تاریخ شفاهی تدوین نماییم. بنده در ابتدا مخالفت کردم زیرا می‌دیدم دیگران آثار ما را می‌گیرند و به نام خودشان چاپ می‌کنند و زمانی که تاریخ ما را می‌نویسند از نقش خود ما خبری نیست؛ بخصوص مرکزنشینان که تمامی زحمات رزمندگان غرب و جنوب را به نام خود نوشته اند و کمتر به مرزداران اشاره دارند.

وی افزودند: ایشان مجدد در سال ۹۲ به بنده مراجعه کردند و وقتی اصرار ایشان را دیدم صداقت کلامشان برایم روشن شد و در طول دو سال ۵۴ ساعت مصاحبه شفاهی انجام دادم و به زحمت جناب آقای رستمی به کتاب تبدیل شد که قبل از هر چیز یک جلد از آن را تقدیم مقام معظم رهبری نمودم.

امام‌جمعه پاوه سپس به محتویات کتاب خود اشاره کردند و گفتند: یک قسمت از کتاب زحمت و محنت علمای کرد است که چگونه با سختی و مشکلات فراوان درس خوانده‌اند و بخشی دیگر از آن نیز به تاریخ قبل و بعد از انقلاب اختصاص دارد که امیدوارم این کتاب برای نسل‌های آینده مؤثر و مفید باشد.

ایشان در ادامه مردم اورامانات را ستودند و گفتند: حوزۀ جغرافیای هورامان پرورش‌دهندۀ مردان بزرگ، متدین و وطن‌دوست بوده که نام نامی‌شان بر سینۀ تاریخ زمان ثبت است؛ مردم اورامان در طول عمر انقلاب اسلامی نسبت به‌نظام اسلامی دریغ نکرده‌اند و شهدایشان شهادت می‌دهند که ما با این نظام بوده و هستیم و ان شاء الله خواهیم بود.

ماموستا قادری در پایان نقد را امری خوب دانستند و گفتند: بنده نقدها و انتقادات دوستان را با دیده منت قبول می‌کنم و از آن استقبال می‌نمایم و امیدوارم نقدهای شما سبب شود که در چاپ‌های بعدی، کتاب تکمیل‌تر گردد.

در پایان مراسم نیز از حاج ماموستا قادری روای و آقای علی رستمی نویسنده کتاب تجلیل شد.

لازم به ذکر است که آقای الهی تبار معاونت سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه، خانم معصومه حسنی خونساری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، آقایان نصرالله زنجانی کارشناس حوزه هنری و فعال در تدوین کتاب ماموستا، مهدوی چشمه گچی سردبیر هفته نامه غرب، دکتر مسعود صادقی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و علی رستمی نگارنده کتاب در خصوص کتاب "ماموستا" سخنرانی و ضمن بیان دیدگاهایشان در خصوص کتاب از شخصیت حاج ماموستا قادری تجلیل کردند.

 در خاتمه به جمعی از حضار لوح تقدیر تقدیم گردید.

دیدگاه شما