آخرین اخبار

14. آذر 1394 - 10:12   |   کد مطلب: 293616
عدم ارائه گزارش مالی شورا و شهرداری شهر پاوه به اطلاع عموم مردم اقدامی مبهم و سوال بر انگیز را در اذهان عمومی به وجود آورده است.

به گزارش هزار ماسوله، بر اساس ماده 18 از آئین‌نامه اجرائی تشكیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی شهرها ؛ شورا می‌باید صورت جامع درآمد و هزینه مصوب خود را هر شش ماه یك بار به ضمیمه صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری برای اطلاع عموم اهالی به طریق ممكن انتشار دهد.

از طرف دیگر بر اساس قانون نیز، شهرداری موظف به ارائه گزارشات مالی و عملکرد شش ماهه خود از طریق رسانه‌ها به مردم است.

در قانون اساسی برای فعالیت شوراها که با آرای مردم انتخاب شده اند، وظایف خاصی تعیین شده است و این شورا برای اجرای مصوبات خود نهاد شهرداری را در اختیار دارند که بدون تردید آگاهی مردم در امورات شورا و شهرداری به خصوص در گزارش مالی ؛ امری لازم و ضروری است .

یکی از وظایف مهم اطلاع رسانی شوراهای اسلامی شهر، انتشار صورت مالی هزینه و درآمد شش ماهه شهرداری تابعه خود که شهرداری هم باید بر اساس قانون موظف به عمل کردن وظایف خود از جمله مشخص نمودن بودجه سالانه خود می باشد، برای اطلاع عموم مردم است.

تصویب و اجرایی کردن بودجه سالانه شهرداری توسط شورای اسلامی شهر در جلسات علنی، آگاهی یافتن عموم شهروندان را از کم و کیف بودجه سالانه شهرداری می رساند.

در مقابل برای شهروندانی که به طور مستقیم همواره موظف به پرداخت عوارض به شهرداری هستند، اطلاع یافتن از درآمدها و هزینه های شهرداری برای آنان انتظار معقولی خواهد بود.

می توان گفت که براساس ماده 76 قانون وظایف شوراهای اسلامی شهر که "شوراي شهر و شهرداري و شركتها و سازمانهاي وابسته موظفند به نحو‌ مقتضي و درصورت امكان با راه‌اندازي پايگاه رأي انه‌اي، زمينه اطلاع عموم مردم را به طور‌مستمر از مصوبات، تصميمات، عملكرد، بودجه، هزينه و درآمد خود فراهم نمايند" گاهی نظارت دقیق شهروندان و شفافیت های مالی یک نهاد مردمی کمک شایانی را برای جلوگیری از ایجاد فساد و شیوع شایعه به وجود آورد.

متاسفانه با گذشت بیش از دو سال از دوره شورای چهارم شهر پاوه، شورا و شهرداری پاوه که موظف به ارائه گزارش مالی می باشند ، جهت اطلاع عموم شهروندان گزارش عملکرد خود را ارائه ننموده اند.

عدم ارائه گزارش مالی شورا و شهرداری شهر پاوه به اطلاع عموم مردم اقدامی مبهم و سوال بر انگیز را در اذهان عمومی به وجود آورده است.

لذا عموم مردم انتظار دارند که از نحوه عملکرد شهرداری در هر سال، که موظف به پیشنهاد بودجه سال آتی خود به شورای شهر تا قبل از پایان سال و بررسی و تصویب آن بودجه از جانب شورای شهر است، اطلاع حاصل نمایند.

 

دیدگاه‌ها

جالبه امام جمعه نودشه هم همین درخواستو از شورای نودشه کرده...
اره واقعا چرا تا الان شورا و شهرداری به ارائه گزارش مالی برای مردم اقدام نکردن ... اگه وقایعی پشت پرده نباشه این که از وظیفه های شورا است به مردم اطلاع بدن
تشکر از خبرتون باید شورا هم گزارش مالی خودشو بنویسه نه فقط به تشکیل جلساتی کخ تنها نفعش برای خودشانه اقدام کنن.لابد اینکه گزارش مالیم ب مردم ارائه بدن یه چیزایی هست که نباید مردم بدانند
یه واقعیته!!!!!!!
تنها صرف اینکه در مجالس خود نمایی بکنن برای مردم این ترفندها آشکار شده است فعالیتهای مهم آنان که ئتوانسته باشن بر شهرستان تاثبر فوق العاده ای بزارن در گزارش مالی بیان کنن تا عملکرد آنان برای مردم محرز بشه.اعضایی که با انتخاب مردم بالا امده و حالا ارائه گزارش مالی را برای خود ان مردم سلب می کنن

دیدگاه شما