آخرین اخبار

28. آذر 1396 - 17:42   |   کد مطلب: 296982
رئيس جمعيت هلال احمر شهرستان پاوه گفت: یکی از راه های مقابله با حادثه زلزله ترمیم بافت های فرسوده است، از مهم ترین اقدامات دیگری که ضرورت آن حتمی است؛ آموزش دادن صحیح همگانی و خود امدادی است.

به گزارش هزار ماسوله،

نوع‌دوستی واژه‌ای است که انسان‌ها را بیش از پیش به هم نزدیک می کند؛ واژه‌ای بدین تفسیر که؛ غرورت را شکسته باشی، توقعاتت را به کمترین حد رسانده باشی، پیش‌قضاوت‌های ذهنت را پاک کرده باشی و تنها و تنها با هدف یاری رساندن به همنوعت تلاش کنی. واژه‌ای که در یک ماه گذشته در استانمان کرمانشاه، بسیار دیدیم و شنیدم و حس کردیم. اما نوع‌دوستی سازمان یافته‌ای که با نظم و تلاشی شبانه‌روزی در این روزها دست‌گیر و یاری دهنده هم‎وطنانمان شد؛ مدیون سازمانی است که بشریت سال‌هاست مدیون اوست...
جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران یکی از سازمان هایی است که در حادثه اخیر زلزله استان کرمانشاه، خوب ظاهر شد و هر جا آرم این سازمان و نشانه‌هایش را می‌دیدیم آرامش خاطری بود بر اینکه در این بخش و روستا امدادرسانی های اولیه صورت گرفته است.
تاریخ تاسیس این سازمان به صلیب سرخ پیوند خورده است. در سال 1864 میلادی با تلاش های «ژان هنری دونان» سویسی سازمان صلیب سرخ در ژنو تشکیل شد. بعدها و برای اولین بار هلال احمر توسط دولت عثمانی(ترکیه امروزی) تشکیل گردید وکشورهای اسلامی از این نماد و این عنوان استفاده کردند .

با این توضیحات؛ گزارش دوم از سری گزارش های «سفر به بحران» را به تلاش‌های خستگی ناپذیر همشهریانمان از هلال احمر شهرستان پاوه در کانون بحران اختصاص داده‌ایم. گفتگویی با ریاست سازمان هلال‌احمر شهرستان پاوه، آقای «امید زیبایی» داریم که این روزها خاطرات تلخ و شیرین فراوانی از امدادرسانی به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه دارد...
در ادامه خواهیم دید که در شب دهشتناک حادثه زلزله استان کرمانشاه، ستاد مدیریت بحران شهرستان پاوه چه عکس العملی نسبت به این بحران داشتند. برای اولین سوال توضیحات آقای زیبایی درخصوص تشکیل ساعت جلسه ستاد بحران پاوه اینگونه بود:همان دقایق اولیه بعد از رخ دادن زلزله اصلی، بدون درنگ نجاتگران جوان هلال احمر و همه اعضای ستاد مدیریت بحران شهرستان پاوه و در محل جمعیت هلال احمر شهرستان حضور پیدا کردند و تشکیل جلسه دادند و از نظر من تشکیل جلسه فوری و بدون دعوت به معنی پختگی و آمادگیشان برای اینچنین حوادثی بود. ساعات اولیه بحران لحظات تلخ و سختی بود و من نتوانستم در آن ساعات و تا 72 ساعت بعد از رخ دادن حادثه حتی خانواده ام را ببینم.
از آقای زیبایی درخصوص برخورد مردم شهرستان پاوه با این حادثه تلخ جویا شدم، در پاسخ گفت: مردم همراهی خوبی با ما داشتند. شهرستان پاوه در این حادثه تلخ کمترین آسیب را دید خیلی ها هیجان زده ترسیده بودند، ازدحام زیادی در خیابان ها بود. با وجود سردی هوا و ازدحامی که بود کسی برای دریافت کمک به درب هلال احمرمراجعه نکرد و مردم با صبر و متانت همکاری کردند که اگر غیر از این بود ممکن بود بحران به شکل دیگری روی بدهد که جای تقدیر و تشکر دارد .

رییس هلال احمر شهرستان پاوه، در ارتباط با اولین کمک‌ها به کانون بحران اینگونه توضیح داد: بعد از ارزیابی های اولیه و هماهنگی هایی که با جمعیت هلال احمر استان داشتیم، بامداد همان شب یعنی ساعت 2 نصف شب اولین گروه اعزامی ارزیاب خود را شامل 6 نفر به طرف ازگله فرستادیم. شاید تیم اعزامی ما اولین گروهی بودند که عکس های مناطق زلزله زده را به EOC هلال احمر کرمانشاه مخابره کردند و شدت و عمق بحران را گزارش دادند. در دومین اقدام در حدود ساعت 6 صبح تیمی 15 نفره بعلاوه چادر و پتو به منطقه اعزام کردیم. البته یک تیم امدادگر در سطح شهرستان پاوه نیز به حالت آماده باش در هلال احمر داشتیم زیرا امکان داشت پس لرزه‌ها و زلزله‌های بعدی در شهرستان پاوه حادثه آفرین باشد.
امید زیبایی در ادامه تلاش های امدادگران را از لحظات اول بعد از بحران ستودنی خواند و گفت: مجموعا 60 نفر از امدادگران هلال احمر را پای کار آمدند . از سایت های شهرستان پاوه هم بسیار سپاسگزارم، در اطلاع رسانی و انتشار اخبار و اطلاعیه ها خیلی خوب با ما همراه بودند. تلاش های اولیه ما از بین بردن شایعات و اطلاع رسانی صحیح و به موقع بود که از این نظر کانال های تلگرامی و سایت ها همکاری خوبی با ما داشتند. با جلسه ای که با آقای ایده پور فرماندار و اعضای شورای شهر داشتیم قرار شد در 5 نقطه سطح شهر پاوه برای جمع آوری کمک‌های مردمی چادرهایی برپا شود الحمدلله کمک های فروان و بی نظیردر اولین روز حادثه جمع آوری شد . انجمن های مردم نهاد و نهادهای خیریه هم تلاش خوبی کردند و مقرر شد کمک ها از طریق هلال احمر تفکیک و بسته بندی و ارسال شود که با تلاش امدادگران در کمترین زمان ممکن این کار انجام شد .
زیبایی در ادامه به روند کمک های مردمی و همکاری با هلال احمر اینگونه توضیح داد: حجم زیاد کمک
حجم زیاد کمک های مردمی بود،واقعا مردم سنگ تمام گذاشتند. سازمان های مردم نهاد ، حاجی ماموستا قادری امام جمعه معزز و آقای ایده‌پور فرماندار، بارها یادآوری کردند که کمک های مردمی به هلال احمر تحویل داده شود و مردم نیز لبیک گفتند. علیرغم اینکه جناب حاج ماموستا برای کمک به حادثه دیدگان ستاد تشکیل داده بودند و مردم از طریق این ستاد هم کمک ارسال میکردند اما باز ایشان تاکید داشاند که مردم به هلال احمر اعتماد کنند واز طریق هلال احمرکمک ارسال نمایند در این حادثه مسئله ی جالب دیگری که دیدیم ماشین های سبک و سنگین باری بود که به صورت رایگان محموله های زیادی را به منطقه انتقال دادند و در ترابری و لجستیک نیز کمک فراوانی از طرف مردم به ما شد.
زیبایی افزود: همه کمک های مردمی را هلال احمر تحویل گرفت و ارسال کرده است مستند کرده‌ایم و 11 مورد تیم را به مناطق زلزله زده اعزام کرده‌ایم. کارهای خوبی در هلال احمر پاوه و هماهنگی با مردم و نهادها انجام شد. از این نظر از مردم عزیز شهرستان پاوه تشکر و قدردانی می کنم که به سازمان ما اعتماد کردند.ما نیز هر جایی که میتوانستیم قدم کوچکی برداریم اقدام کردیم با ستاد وحدت پاوه و در برپایی آشپزخانه مهربانی که واقعا اقدام به جای بود همکاری کردیم .
مسئول هلال احمر شهرستان پاوه در خصوص احتمال رخ دادن حوادث مشابه در شهرستان پاوه و نحوه برخورد با آن گفت: بافت شهر پاوه ویژه و توپوگرافی آن خشن است و در زاگرس چین خورده مرتفع است که امکان زلزله های متوسطه در آن وجود دارد واقع شده است و زاگرس خود قسمتی از کمربند زلزله خیز دنیا است خیلی از مناطق ما صعب العبور هستند. ما وظیفه خودمان را در قبال مردم فراموش نکرده ایم اما نیاز هست که مردم بیشترآموزش ببینند و بیشتر با ما همکاری کنند .
یکی از راه های مقابله با حادثه زلزله ترمیم بافت های فرسوده است، از مهم ترین اقدامات دیگری که ضرورت آن حتمی است؛ آموزش همگانی و خود امدادی است. باید مردم نقاط آسیب پذیر خانه خود را بدانند. نحوه پناهگیری را بلد باشند این پناه گیری ها بسیار حائز اهمیت است. البته ادارات همگی نقاط ضعف و قوت خود را هم می دانند و باید زودتر کم و کاستی ها خودشان را حل و فصل و مرتفع نمایند مهم ترین بخش آموزش است که خوشبختانه در هلال احمر این ظرفیت را داریم و هر کس هر زمان که اراده کند می تواند به سازمان مراجعه کند و آموزش رایگان ببیند. مردم باید با ستاد بحران همراهی کنند.
زیبایی در ادامه به بحران پس از حوادث اشاره کرد و ادامه داد:از کمک های سپاه هم بسیار متشکریم محموله های ما را تا مقصد همراهی و اسکورت می کرد. در مواقع بحرانی ممکن است آشفتگی و احساس نا امنی در مناطق آسیب دیده بوجود می آید و بخشی از این ها طبیعی است. به هر حال این حادثه نیز یک شوک بزرگ بود. یکماه گذشته را مستقیم و غیر مستقیم با این بحران درگیر بودیم اما مدت یک هفته انبارهای هلال احمر و توزیع آن را در شهر تازه‌آباد تحویل گرفته ایم.معتمدینی را به کمک بخشداری و فرمانداری ثلاث شناسایی شده اند که تعهد همکاری داده اند . شهرستان را منطقه بندی کرده ایم و نیاز به حضور مردم در درب های انبارها نیست. هرچیزی که نیاز باشد را تهیه میکنیم و ما به معتمدین تحویل می دهیم البته همه این فعالیت ها با نظارت هلال احمر و فرمانداری انجام می شود.
امید زیبایی ادامه فعالیت های هلال احمر را در این مناطق اینگونه توضیح داد: طبق دستورالعمل های هلال احمرممکن است خدمات ما از 45 روز تا سه ماه طول بکشد، ازعملیات امداد ونجات تااسکان اضطراری و توزیع پک های اضطراری ۲۴ ساعته و پک های 72 ساعته و یک ماهه باشد و پک های بهداشتی . همه این پک ها استاندارد شده هستند و همانگونه که تحویل می گیریم به معتمدین و مردم تحویل می دهیم . همکاران ما و امدادگران شبانه روزی بدون وقفه حجم بسیار زیادی اقلام توزیع کرده اند و بی انصافی است که به این مجموعه اعتماد نداشته باشیم
زیبایی ادامه داد:ما نمی توانیم پایان کار و پایان عملیات را اعلام کنیم این به تشخیص مقامات کشوری است شاید این خدمات تا شش ماه دیگر انجام گیرد اما هلال احمر وظایف خودش را انجام داده است . ما دوست داریم مردم زودتر وارد فاز بازسازی بشود . بازدید مقام معظم رهبری از مناطق زلزله زده و همدردی با مردم و گفتگو با مسولان و پس از اینکه فرمودند من قانع نیستم خدمت رسانی سرعت بیشتری گرفت ، دولت هم برنامه هایی برای بازسازی دارد و در روستاها سپاه به سرعت در این عرصه فعالیت خودش را شروع کرده اما آنچه مسلم است سطح ویرانی ها زیاد است و فاز باسازی هم زمان بر است هم اعتبارات میخواهد .
امید زیبایی در پایان گفت:تاکید نهایی من باز هم بر آموزش است. هرچقدر ما آمادگی بیشتری داشته باشیم و آمادگی مردم ما بیشتر باشد ضربه کمتری خواهیم خورد و بحران را بهتر تحمل میکنیم .

در پایان از مردم فهیم و نوع دوست شهرستان پاوه ، دوستان امدادگرم ،همه مسئولین شهرستانی خاصه امام جمعه معزز و فرماندار ساعی از آقای نادری نماینده پر تلاش اورامانات سایت های وزین سلام پاوه و هزار ماسوله و سایراصحاب رسانه وهمچنین از شما خانم فخری بابت این مصاحبه تشکر کنم.
از شما و رسانه های منطقه در اطلاع رسانی به موقع و صحیح در این بحران تشکر می کنم. موفق باشید.

تهيه گزارش: كوثر فخري خبرنگار هزارماسوله

 

دیدگاه شما