آخرین اخبار

20. تير 1394 - 3:16   |   کد مطلب: 292915
روستاي چورژي با بيش از 2000 نفر جمعیت، نزدیک به يك ماه است که با کمبود آب به صورت جدی مواجه شده است تا آنجا که شرایط موجود، تامین نیاز آب شرب را وارد بحرانی تازه نموده است؛ بصورتی که مردم مجبور به خريد آب شرب از شهر پاوه با قيمتي گزاف و استفاده از آب چاههای قدیمی شده‌اند.

به گزارش هزار ماسوله، بحران کم آبی و خشکسالی در روستای چورژي شهرستان پاوه، مردم این روستا را مجبور به خريد آب شرب، راهی شهر‌ها کرده است.

بشر قرن‌ها بدون تکنولوژی و انرژی‌های سوختي می‌زیسته است اما هیچ زمان بدون آب قادر به زندگی نبوده و نخواهد بود.

این روستا با حدود 2000 نفر جمعیت، نزدیک به يك ماه است که با کمبود آب به صورت جدی مواجه شده است تا آنجا که شرایط موجود، تامین نیاز آب شرب را وارد بحرانی تازه نموده است؛ بصورتی که مردم مجبور به خريد آب شرب از شهر پاوه با قيمتي گزاف و استفاده از آب چاههای قدیمی شده‌اند.

کاهش چشمگیر آب شرب شهرستان و همچنین کاهش سطح آب سفره های زیر زمینی و به دلیل کاهش نزولات آسمانی در فصل بارش ، اكنون ضروری است مسئولین ذیرط از جمله امور منابع آب توجه بیشتری در جهت تامین آب به منظور برون رفت از این بحران داشته باشند.

دهيار روستاي چورژي در گفتگويي با خبرنگار ما اظهار داشت: اين روستا از همان اوايل ساخت و ساز منازل مسكوني ، با 200 خانوار در سال 1360 با مشكل كمبود آب مواجه بود.

اميني افزود: در جهت رفع اين مشكل اقدام به خريد سه دانگ از چشمه شمشير با قيمت يك ميليون 800 هزار تومان در دهه 1360 نموديم.

وي گفت: با توسعه ساخت و سازها به 400 منزل، مقدار آب خريداري شده از اين چشمه نيز جوابگوي جمعيت مردم روستا نشد و در سالهاي 72 و 73 اقدام به حفر چاههاي عظيم در اين روستا نموديم كه آن هم در دهه 80 با توسعه روستا به 1100 خانوار و روستاي نسمه با 350 و سركران با 180 كه در صرف هزينه هاي اين چاه سهيم شدند، نيز جوابگوي جمعيت اين روستا نشد.

وي ادامه داد: به=عد از دو سال ديگر با حفر چاه سومي ، اين چاه نيز به مضيقه افتاد و اكنون تنها روستاي چورژي با 1400 خانوار ، آب شرب خود را از آب چشمه روستاي شمشير كه به طور كامل اين چشمه را بعد از دو دهه خريداري كرده بودند با 300 هزار ليتر مخزن، 2000 نفر را پوشش مي دهد.

دهيار روستاي چورژي گفت: با اين حساب و بعد از استفاده آب شرب سه چاه عميق در روستا كه با مشكل مواجه شدند، اكنون تنها نجات دهنده بحران آب در اين روستا، وجود دو چاه عميق ديگر آب و فاضلاب شهري است .

يكي از ساكنين روستا نيز در گفتگويي با خبر نگار ما اظهار داشت: 4 روز متوالی آب روستا قطع و در یک ماه گذشته نیز این روستا با افت فشار آب آشامیدنی مواجه بوده است .

وي با بيان اينكه در طول اين ماه شبانه روز ما يك ساعت آب مصرفي را داشته ايم افزود: بحران کم آبی در اين روستا به حدی است که مردم آب را از شهر خريداري نموده و يا از زمین با چاه آب را تامین می کنند.

بعد از پيگيري سايت خبري تحليلي هزارماسوله در اين رابطه مسئولين شهرستان، در اقدام مثبتي مشكل آب را تا حدودي حل نموده اند.

فرماندار پاوه نيز در گفتگويي در اين رابطه با بيان اينكه بحران كم آبي را در 15 روستاي شهرستان پاوه داريم اظهار داشت: علت اصلي كم آبي در اين روستا ها ، شكستگي و فرسودگي شبكه هاي آبرساني به منازل است.

پرويز ايده پور با بيان اينكه در مديريت آبفاي روستا، بايد مديريت به صورت دائم باشد چون مديريت موقت جوابگو نخواهد بود افزود: تنها زماني مشكلات مربوط به آبفاي روستايي حل خواهد شد كه اين امورات را دهيار روستا انجام دهد.

وي روستاي چورژي را كم آب خواند و گفت: اكنون كه در اين روستا با بحران كم آبي مواجه شده ايم و خانوارهاي آن در چند روز اخير در شبانه روز به مقدار كمي از آب شرب استفاده مي كردند، 507 خانوار از اين روستا را كه تحت پوشش شبكه روستايي بودند خارج و با تحت پوشش قرار دادن بيش از 1000 نفر از اين روستا به شبكه آبرساني آب شرب آبفاي شهري متصل نموديم.

وي ادامه داد: آب شرب موجود در روستا براي ديگر ساكنين چورژي قابل تامين است و اكنون ساكنين اين روستا با مشكل كم آبي مواجه نمي شوند و آب شرب مورد استفاده انان از آبفاي شهري تامين شده است.

وي تصريح كرد : در شهر پاوه نيز خوشبختانه با لطف خداوند متعال و با احتياط شهروندان ، پرت آب مهار شده و بر مشكل كم آبي غالب امده ايم.

 

هزارماسوله: شايان ذكر است كه پاييز سال قبل نيز اين روستا همچنان با مشكل كم آبي مواجه بود كه اين بحران سبب تجمع ساكنين روستا در محل فرمانداري پاوه گرديد.

 

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه‌ها

ازسایت هزارماسوله بابت این مطالب ممنون وسپاسگزاریم ولی بنده بعنوان اهالی چورژی به عرض می رسانم که آقای فرماندارورئیس اداره آب فقط بلدند مردم رابه قول ووعده ووعید سرکاربزارند
این روستا درطول سالیان دراز همین مشکل را داشته اما متاسفانه هرسال میگن سال دیگه مشکل رفع میشه ولی ... مسولین محترم توروبه خدایک فکری به حال این مردم بکنید به اصطلاح عامیانه مارا نپیچونید.
جناب آقای فرماندار تورابه خداخودتم فهمیدی چه گفتی ازشما خواهش میکنیم بیاید چورژی ببینیم می توانید سه روز زندگی کنید؟چکارکردید؟همه زحمتها افتاده روی دوش آقای محمدپوربیچاره که هرشب میاد چورژی ولفها رابازوبسته می کند شماهم پشت میزنشستید ونظرمیدهید.فقط یک محله ازچورژی رابه شهر وصل کردید باید همه وصل بشه یاچاه سرکرا ن رابه چورژی بدهید فقط این تنها راهش است وبس
ازدرج این مطلب درسایت بسیارممنون ومتشکریم وازمسءولین محترم تقاضای پیگیری ورسیدگی داریم وازسایتهای دیگرهم خواهشمندیم بیشتربه موضوع کم آبی توجه کنندوبه مردم راه های مصرف بهینه راآموزش دهند.ازآقای محمدی هم بخاطر زحمتهایشان تشکروقدردانی میکنیم
فقط توضیح توضیح توضیح بسته پس کی میخواهید عمل کنید
با تشکر از مدیریت سایت در نگارش این خبر و اینکه بالاخره یک سایت محلی چورژی را هم جزو توابع پاوه دانسته و از درد شهروندان این دیار ذکری به میان اورد لازم است چندین نکته را یادآوری نمایم . 1.ابتدا از شهروندان عزیزم شروع کنم که بنا به مقتضیات زمان خود اکثرا در حیاط منازل مسکونی خویش دارای باغچه ای به وسعت یک باغ میباشند که بجز تعدادی محدود که از آب چاه برای آبیاری باغچه استفاده میکنند مابقی از اب شرب جهت سیراب نمودن درختانشان آن هم به روش غرقابی استفاده میکنند و علیرغم تذکرات متعدد امام جمعه محترم روستا حاضر به بهینه سازی نوع ابیاری یا کمتر ابیاری نمودن درختان نیستند که این امر در نهایت و با تشدید خشکسالی منجر به خشک شدن کامل باغچه هایشان خواهد شد که میطلبد ارگان های مسوول نسبت به قلع و قمع درختان یا کمتر نمودن مساحت باغچه ها وارد عمل شوند. 2.شنیده ها حکایت از ان دارد برخی از باغداران حد فاصل محل چشمه تا منبع اب و برروی شبکه انتقال اقدام به برداشت غیر مجاز اب با سوراخ کردن لوله نموده اند که علاوه بر غیر بهداشتی نمودن اب شرب موجب تشدید کم ابی شده اند که لازم است مقامات بهداشتی و دیگر ناظرین به مقابله جدی با این پدیده اقدام نمایند. 3.به واقع منبع اب چورژی در قدیم الایام جهت تعداد خانوار محدودی ساخته شده است که با توسعه روستا این ظرفیت جوابگوی کل خانوارهای ساکن نمیباشد و ساخت منبع بزرگتری در دستور کار بایستی قرار گیرد. 4.عدم توجه از طرف نهادهای مسوول به مقوله بحران اب در چورژی که طی این 22سال سکونت بنده در این روستا هر سال بدتر از پارسال بوده است و از فرماندار محترم توقع داریم به این مهم ورودی جدی و مسولانه داشته باشد . 5.قسمتی از اب شرب پاوه از چاهی پمپاژ میشود که در منابع طبیعی روستای چورژی حفر شده و حق مسلم ساکنین روستای چورژی است که از این موهبت الهی به نسبت خود بهرمند شوند کما اینکه در برهه ای از زمان اقای کامیل کاظمی برای استیفای این حق مشقاتی تحمل گردید و تهمتهایی نیز بدیشان وارد شد و تا حدی در ان زمان ساکنین وضعیت بهتری از برخورداری از اب شرب داشتند. 6.از مسولین امر استدعا داریم با هماهنگی فی مابین ابفار و ابفای شهری نسبت به رفع این مشکل اساسی که جزو حقوق اولیه هر انسانی محسوب میشود تدبیری اندیشه شود و تعصبات قومیتی و شهری و روستایی را به فراموشی بسپارند. 7.در صورت عدم توجه به این مساله ساکنین میتوانند با اعتراضات ارام که حق هر شهروندی در رساندن مشکل خویش به گوش مسولان میباشد نسبت به استیفای حق خویش اقدام نمایند.در رساندن مشکل خویش به گوش مسولان میباشد نسبت به استیفای حق خویش اقدام نمایند.
من هم ازنظرات وکامنتهای فوق حمایت میکنم وازمدیریت این سایت هم بابت انعکاس موضوع فوق که واقعاً مهم است ودرهیچ جایی دیگربه آن نپرداخته شده است تشکر می نمایم
ازمدیراین سایت خواهشمندیم نظرات وراهبردهای کاربران فوق رابه سمع ونظر فرماندار محترم برساند باتشکر
جا دارد اززحمات بی شائبه وتلاشهای شبانه روزی آقای محمدی پورتشکروقدردانی کنیم وهمچنین بنده حاضرم دست ایشان راببوسم وازجناب آقای فرماندارهم خواهشمندیم به نحوه شایسته ای ازایشان تقدیربعمل آورد حتی ماچندتا ازخانواده های چورژی آمادگی خودراجهت تهیه لوح تقدیرویاهدیه ای ناقابل به ایشان اعلام می کنیم.همچنین برای آقای یادگاری هم آرزوی موفقیت می کنیم.
باسلام مااکثرا بامراجعاتمان به اداره بابرخوردخوب کارمندان به خصوص آقای محمدی پورکه اکثرامردم ازاوراضی هستندوخداهم ازاوراضی باشدمواجه بودیم که بدلیل کمبودآب نبایدهرروزیقه این بیچاره ها رابچسپیم

دیدگاه شما